Vaegnägijatele
Registratuur:

Sõeluuringud raseduse ajal

Raseduse ajal tehakse kõigile naistele vähemalt kaks ultraheliuuringut ja vajadusel ka kordusuuringud.

Ultraheliuuringud on järgmised:

  • I trimestri ultraheliuuring koos kromosoomhaiguste riski hindamisega raseduse 11.–13.+6 nädalal
  • loote anatoomia uuring raseduse 20.–21. nädalal

Need uuringud on tasuta. Meditsiinilise näidustuse korral tehakse vajadusel veel ultraheliuuringuid.

I trimestri kromosoomhaiguste sõeluuringud

OSCAR-test – ultraheliuuring + vereseerumi uuring

Raseduse 11. nädalal tuleb anda vereproov. Ema verest määrame kahe markeri sisalduse (fb-hCG+papp-a). Saadud andmed sisestame spetsiaalsesse arvutiprogrammi ViewPoint, kuhu lisame veel etnilise päritolu, mitmes on oodatav sünnitus, raseduse suuruse, kaalu, pikkuse, vanuse ja kaasuvad haigused. Sellel uuringul hinnatakse ka preeklampsia riski. Kõrge preeklampsia riski korral soovitatakse alustada Aspiriini 150 mg tablettide võtmist õhtuti enne magama minekut ja seda kuni raseduse 36. nädalani. Sellega väheneb varase preeklampsia tekke risk pea 80%.

Raseduse 11.–13.+6 nädalal tehakse ultraheliuuring. Selle uuringu käigus mõõdetakse loote kuklapiirkonna läbikumavust ehk nn kuklavolti ja südame löögisagedust. Lisaks vaadatakse vajadusel ninaluu olemasolu, verevoolu kolmikhõlmalisel südameklapil ja venoosjuhas. Loote kuklavoldi suurenemine viitab kromosoomhaiguse suuremale tõenäosusele ja sel juhul on vajalikud lisauuringud.

Uuringutulemused

  • Kui OSCAR-test näitab väikest riski (1:1001), siis lisauuringuid kromosoomhaiguste avastamiseks ei ole vaja teha.
  • Kui uuringutulemus näitab vahepealset riski (risk on 1:11–1:1000 Downi sündroomi osas või 1:10–1:100 Edwardsi ja Patau sündroomi osas), siis pakume sulle lisauuringuna NIPT-testi (loote rakuvaba DNA-uuring ema verest), mis on tasuta.
  • Selleks võetakse veeniverd, mis saadetakse laborisse uuringuks. Tulemusest teavitatakse sind 10 tööpäeva jooksul.
  • Juhul kui NIPT-testi tulemus näitab väikest riski, siis edasisi uuringuid teha ei ole vaja.
  • Kui NIPT-testist selgub suur risk, siis pakume diagnoosi täpsustamiseks koorionibiopsiat või looteveeuuringut.
  • Kui OSCAR-test näitab suurt riski (risk on 1:10 või suurem või kui kuklavoldi mõõt on 3,5 mm või enam), siis pakume kohe koorionbiopsiat või looteveeuuringut.

Vahepealne ja suur risk ei tähenda, et tulevasel lapsel esineb kromosoomhaigus. Valepositiivsete tulemuste määr on 3,5%. Valenegatiivseid tulemusi esineb väga harva.

ITK naistekliinikus rasedusega arvel olevale patsiendile väljastab ämmaemand digitaalse saatekirja, mille alusel saab anda vereanalüüsi Ida-Tallinna Keskhaigla polikliinikus Ravi 18 C-korpuse II korrusel kabinetis RC0247.

  1. Palume pöörduda 15 minutit enne ultraheliuuringu algust 0-korrusel emadusnõuandlas asuvasse kabinetti RB0024 (mõõdetakse vererõhku ja sisestatakse arvutiprogrammi andmed raseduse kohta).
  2. Ultrahelikabinetid asuvad sünnitusmajas Ravi 18 B-korpuse 0- ja I korrusel. Täpsem informatsioon naistekliiniku registratuurist või ämmaemandalt.

Kui sa ei ole rasedusega arvel ITK-s, aga soovid OSCAR-uuringule tulla, siis uuringuaja saamiseks kirjuta oscar [at] itk.ee (oscar[at]itk[dot]ee). Meie ämmaemandad vastavad kirjale 72 tunni jooksul ja pakuvad uuringuaja.

II trimestri sõeluuringud

Loote anatoomia uuring

Uuringul kasutame 3D- ja 4D-ultrahelitehnikat. Uurime, kas lapse siseelundites või kehaosades esineb nähtavaid kõrvalekaldeid, kas lootevett on piisavalt ja kus asub platsenta. Lapse mõõtude järgi määrame raseduse kestuse ja sünnituse tähtaja täpsusega 1,5–2 nädalat. Uuring kestab 20 minutit. Lapse soo nägemine sõltub lapse asendist.

  • Ultrahelikabinetid asuvad sünnitusmajas Ravi 18 B-korpuse 0- ja I korrusel. Täpsem informatsioon naistekliiniku registratuurist või ämmaemandalt.