Varakult avastatud emakakaelavähk on ravitav

Varases staadiumis avastatud emakakaelavähk on täiesti ravitav haigus, mistõttu on äärmiselt oluline regulaarselt osaleda emakakaelavähi sõeluuringul.

IMG_2582

Igal aastal saab Eestis hirmutava emakakaelavähi diagnoosi pea 200 naist. Kuigi meditsiin areneb ja ravivõimalused aina paranevad, saab haigus ometigi igal aastal võitu ligi 70-st naisest. Haigestumuse risk on kõrgem 40.-50. eluaastates naistel, kuid päris kaitstud pole ka nooremad.

Algstaadiumis emakakaelavähk ja eriti vähieelne seisund – düsplaasia – on enamasti sümptomiteta. Seega ei ole paremat strateegiat haiguse ennetamiseks kui usin sõeluuringutel osalemine.

Kellele on uuringud mõeldud?

Emakakaelavähki võivad haigestuda ka noored naised ja pärilikkus ei mängi siin rolli. Haiguse suurimaks tekkepõhjuseks peetakse inimese papilloomiviirust (HPV), mis levib peamiselt seksuaalsel teel ja mida diagnoositakse PAP-testiga.

Emakakaelavähi sõeluuringutele kutsutakse 30-55-aastaseid ravikindlustatud naisi iga 5 aasta järel. 2019. aastal on sõeluuringule oodatud naised sünniaastatega 1964, 1969, 1974, 1979, 1984 ja 1989 – neile saadab Haigekassa nimelised kutsed.

Uuringul osalemiseks ei pea aga tingimata kutse saamist ära ootama, uuringule võib registreeruda iseseisvalt juba täna.

PAP-testi tegemine on valutu ning tavapärase günekoloogilise läbivaatuse osa. Analüüsi andmine võtab aega maksimaalselt 15 minutit ja järjekorrad uuringule on väga lühikesed.

Kuidas uuringutele tulla?

Uuringule on vajalik eelnev registreerumine. Ida-Tallinna Keskhaiglas saad seda teha Tõnismäe, Ravi ja Magdaleena üksuse registratuuris kohapeal või helistades telefonil 666 1900.

Uuringule palume tulla naistekliinikusse, Ravi tn üksuse (Ravi tn 18) B korpusesse või Tõnismäe üksuse (Hariduse 6) naistenõuandlasse.

Muutuste korral analüüsi vastuses võtame patsiendiga ühendust telefoni teel ning pakume võimalust tulla naistearsti vastuvõtule, et saada selgitusi leitu kohta, testida vajadusel suguhaiguste ja HPV suhtes ning teha lisauuringuid. Kui leitakse emakakaela või muu günekoloogiline halvaloomuline kasvaja, saab Ida-Tallinna Keskhaiglas teostada kõiki vajalikke uuringuid kasvaja suuruse ja leviku hindamiseks.

Hooli endast ja tule emakakaelavähi sõeluuringule!

Vaata ka, mida räägib ITK naistearst dr Mall Varvas emakakaelavähist ja selle ennetamisest: https://www.tallinnatv.eu/saade/5151/terve-tervis

PAP

Go to top