Uuringud vastsündinutele

Meie haiglas ilmale tulnud vastsündinud läbivad vanemate nõusolekul mõned vajalikud uuringud ja vaktsineerimise. Vajadusel nõustame Sind ka vastsündinu hooldamise teemadel.

ematitaEsimestel elupäevadel teeme vastsündinule kuulmisskriiningu uuringu ehk otoakustilise emissiooni (OAE) registreerimise. Varase abi ja sekkumise abil saab kaasasündinud kuulmispuude negatiivset mõju elukvaliteedile vähendada. Sõeluuring võimaldab välja selgitada mitte ainult kurtusega vaid ka väiksema kuulmislangusega lapsed.

Kui uuringu tulemused ei ole korras, tuleb 1 kuu möödudes teha kordusuuring. Kui laps ei läbi ka teist uuringut, tuleb jätkata ajutüve biopotentsiaalide määramisega (ABR). ABR uuring tehakse TÜK Kõrvakliinikus või Ida-Tallinna Keskhaiglas 3.elukuul.

Tervelt sündinud lastel toimub vaktsineerimine vastavalt riiklikule immuniseerimiskavale. Esimestel elupäevadel on võimalik vastsündinut vaktsineerida tuberkuloosivaktsiiniga. Vaktsineerimine tehakse vaid lapsevanema nõusolekul.

Tavapäraselt testime vastsündinuid ka kahe harva esineva, kuid raske haiguse suhtes – fenüülketonuuria ja kaasasündinud hüpotüreoos. Vereproovi võtavad lasteõed ja/või ämmaemandad spetsiaalsele testkaardile 3.-5. elupäeval. Need lapsed, kes lahkuvad haiglast esimese kahe elupäeva jooksul (nooremana kui 48 elutundi), kutsume sünnitusmajja tagasi analüüsi andma.

Testkaardid saadetakse SA TÜK ühendlabori geneetikakeskusesse, kus tehakse analüüsid mõlema haiguse suhtes. Kui testi tulemus on normist kõrgem, teeme kordusanalüüsi esmalt samast ja seejärel uuest testkaardist.

Uuringute tulemused

Normaalsete tulemuste korral me lapsevanemaid ega perearste eraldi ei teavita, kuid saadame vastused vereproovi võtnud haiglasse või sünnitusmajja. Kõik tulemused on olemas labori arhiivis. Võtame sinu või perearstiga ühendust vaid siis, kui analüüside vastused ei ole korras.

Kordusanalüüsi tehakse juhul:

  • kui testkaart on ebakvaliteetselt võetud ning testimine ei ole võimalik
  • kui esimene testitulemus on normist kõrgem

Sellisel juhul kutsume vastsündinu kordusanalüüsile.

Go to top