ITK noortekabinet on noorte teejuht seksuaaltervise teemadel

ITK noortekabinet on olnud noorte jaoks usaldusväärne parter, kelle käest on seksuaaltervise teemadel abi saanud noored juba üle kahekümne aasta.

Noortekabineti eeliseks on kättesaadavus ja kiire lahendus probleemidele: koolis või ülikoolis õppivad noored saavad ilma pika ooteajata näiteks tulla günekoloogi vastuvõtule, teha sugulisel teel levivate haiguste testi, teadmisi rasestumisvastaste vahendite osas, abi soovimatu raseduse korral jne. Enamus patsiente, kes meie noortekabinetis käivad,  jäävad vanusesse 15-25 aastat ja peamiselt soovivad nad nõu saada rasestumisvastaste vahendite osas, seksulaanõustamist, günekoloogilist läbivaatust ja analüüside võtmist.

Ämmaemand Anastassia sõnul enamus noori ei karda tulla kohale. Vahel tullakse vastuvõtule ka koos emaga, kuid siis võib pigem laps enda õige mure rääkimata jätta ja ei saa vajaminevat abi. „Lapsevanema kohalolu segab noort, kui aitab – vestluse ajal siis pingeid rohkem.“

Need, kes pelgavad oma muredest rääkida, pigem ei tule noortekabineti. „Vahel kardetakse abi otsida, kuna on hirm, et teised saavad tema probleemist kuskilt teada. Ollakse mures, et vanemad saavad selle infot, mida noor ei tahaks nendega jagada,“ rääkis Anastassia.

Noored võiksid rohkem mõelda enda tervisele, mitte teiste inimeste arvamusele. Regulaarne kontroll annab kindlustunde, et oled õigel teel. Neiud ja noormehed leiavad enamasti tee noortekabineti iseseisvalt, saades soovituse sõbralt või kuulnud noortenõustamisest meedia vahendusel või koolist. Harvem broneerib aja lapsevanem.

Kevadise eriolukorra ajal kontaktvastuvõtud ei toimunud ja noori nõustati telefoni teel. Kahjuks kaugvisiidina ei saanud teha läbivaatusi ega võtta analüüse. Hea, et alates suvest jälle vastuvõtud toimuvad, sest varasem praktika näitab, et noored pigem eelistavad kohale tulla.

Noortekabineti töötajad teevad oma tööd südamega ja vahel mõned noored jäävad aastateks meelde. „Oli üks juhtum juba rohkem kui 10 aastat tagasi, kui tuli üks lapseootel neiu ja kahtles, kas jätta laps alles. Peale pikka jutuajamist, selgitusi ja kahevahel olekut otsustas noor raseduse säilitada ja lapse sünnitada. Siiamaani suhtleme temaga. Hea meel, et ta on tänaseks õnnelik ema ning pole kordagi kahetsenud oma otsust. Oma lapse igal sünnipäeval helistab ta mulle, et öelda „aitäh“. Tol hetkel, mil ta abi vajas, olin ma talle toeks ning ta ei teinud suurimat viga oma elu,“ rääkis ühe õnneliku lõpuga loo ämmaemand Anastassia.

Go to top