Kas ma olen rase?

Sa tahad pööraselt seda teada, aga ei ole kindel, millal on õige aeg teha testi või kuidas rasedusnädalaid arvutatakse. Siit leiad kasulikku infot.

Kui rasedustest näitab positiivset tulemust, siis see tähendab, et sa oled olnud rase umbes kaks nädalat. Just täpselt nii kaua võtab aega, et organism hakkaks tootma piisavalt rasedushormoone, et hommikul tehtud testile ilmuks kaks triipu.

Tunne, et sa võid olla rase, võib endast märku anda erinevalt. „Ära jäänud päevad, muutunud maitsemeel, rindade tundlikkus, väsimus, hommikune iiveldus – kõik need võivad viia mõttele, et sa võid olla rase. Sellisel juhul on mõistlik teha rasedustest, kuid veelgi parem oleks mõelda rasedusele juba varem. Paar kuud enne võiks alustada foolhappe võtmist, mis beebi närvisüsteemi arengu seisukohalt esimesel trimestril ülioluline,“ ütles ITK Naistekliiniku emadusnõuandla ämmaemandusjuht Silja Staalfeldt-Rahumägi.

Millal on õige aeg teha rasedustesti?

Õige aeg testi tegemiseks on kõige varem paar päeva pärast eeldatava menstruatsioon algust. Ära rutta rasedustesti tegema palju varem, sest sellisel juhul ei pruugi sinu test näidata õiget tulemust. Oota, kuni su päevad peaksid olema alanud ja tee test siis.

Rasedustestid on saadaval apteekides ja suuremates toidupoodides. Nende ostmiseks ei ole vaja arsti retsepti, saad testi endale lihtsalt koju osta. „Oluline on teada, et test näitab raseduse olemasolu ka siis, kui triip on hele ning parim aeg testi tegemiseks on varahommik kohe pärast ärkamist,“ ütleb Silja Staalfeldt-Rahumägi.

Kas rasedustest on usaldusväärne?

Jah, rasedustest on kõige kiirem ja lihtsam vahend raseduse tuvastamiseks. Selle usaldusväärsus on 97 protsenti, kui testi tehakse õigesti. Siiski, mõnikord on võimalik, et keegi saab negatiivse tulemuse. Sageli on põhjuseks, et test tehakse liiga vara. Kui nii juhtub sinuga, kuid sa ikka tunned, et võid olla rase, tee lihtsalt uus test järgmisel nädalal.

Kas ma võin olla rase, aga menstruatsioon käib edasi?

Selline tunne võib mõnikord tõesti tekkida. Raseduse alguses võib vahel esineda kerget veritsemist või määrimist. „Seda juhtub just raseduse esimestel nädalatel ja põhjustajaks enamasti on loote kinnitumine emakaseinale,“ märgib ITK Naistekliiniku emadusnõuandla ämmaemandusjuht.

Väsimus ja ülitundlikkus – kas see kõik võib olla rasedusest?

Tunne, et oled väsinum kui tavaliselt, võib olla märk sellest, et oled rase. Teiseks võib rasedus mõjutada ka lõhna- ja maitsemeeli. Mõni naine ütleb, et ta tunneb suus imelikku metallimaitset, kuid hoopis sagedamini kuuleme juhtumitest, et ollakse lihtsalt tundlikud lõhnadele, enamasti tekitavad mingid konkreetsed toiduained vastumeelsust. Ka rinnad võivad raseduse alguses olla tundlikumad, sest keha harjub uue hormonaalse tasakaaluga. Hea uudis on see, et juba mõne nädala pärast muutuvad paljud sümptomid kergemini talutavaks.

Iiveldustunne – kas see kestab terve raseduse?

Ka iiveldus ja oksendamine on üks sagedane sümptom raseduse alguses. Paljud tunnevad seda hommikuti, kuid kindlasti oled kuulnud sõpradelt või tuttavatelt, et iiveldus võib esineda ka päevasel ajal. Või öösel. Ära muretse – enamiku naiste jaoks muutuvad need sümptomid teisel trimestril palju kergemaks. „Kui lähed rasedusega esimesele visiidile, on paras aeg ämmaemandalt küsida, kuidas iiveldustunnet leevendada,“ soovitab Silja Staalfeldt-Rahumägi.

Millal on aeg minna arsti juurde?

Kui test andis positiivse tulemuse, siis on just õige aeg broneerida visiit ämmaemanda vastuvõtule raseduse 7.-8. nädalaks. ITK Naistekliinikus on võimalik rasedusega arvele võtta helistades telefonile 6661900 või veebis www.digilugu.ee või iPatsient.itk.ee. Sa jõuad rasedusega esmavastuvõtule õigel ajal, kui broneerid aja 3-4 nädalat pärast ärajäänud menstruatsiooni algust. Tea, et raseduse suurust arvutatakse nii meditsiinis kui ka veebist leitavates erinevates raseduskalendrites viimase menstruatsiooni esimesest päevast alates.

Edasi naudi rasedust ja võimalust saada emaks. Tea, et kui sul esineb kõhuvalu, minestustunne või veritsus, tuleks pöörduda esimesel võimalusel naistearsti, ämmaemanda poole või vajadusel erakorralisse vastuvõttu. Tegemist võib olla emakavälise rasedusega ja sa vajad parimaid spetsialiste enda lähedal. Kui sul puudub ravikindlustus, saad kindlustuse taotleda seoses rasedusega. Palu oma ämmaemandalt tõend raseduse kohta ja esita see Haigekassale.

Tekst: Krista Must

Foto: RODNAE Productions / Pexels

Go to top