Kõhu sirglihase diastaasi ravivõimalused

Sünnitusjärgsele taastumisele spetsialiseerunud Ida-Tallinna Keskhaigla füsioterapeut Triin Jeršov räägib kõhu sirglihase diastaasist ja selle ravivõimalustest.

pexels-photo-1308746

Kõhu sirglihase diastaas (lad k diastasis recti abdominis) on nähtus, mille korral kahe kõhu sirglihase vahel olev valgejoon (lad k linea alba) laieneb ja kaks lihaskõhtu üksteisest lahknevad. Termin „diastaas“ tuleneb Vana-Kreeka sõnast „diàstasis“, mis otsetõlkes tähendab „vahe/lõhe“.

Teatud tingimustel, mil avaldub tugev surve kõhu eesseina suunas, võivad lihaskimbud ülevenitatavuse tagajärjel üksteisest lahkneda. Kui see lahknemine on rohkem kui 2 cm, siis räägitakse kõhu sirglihase diastaasist. Tavalisteks kaebusteks naistel on ettevõlvuv kõht, suutmatus kõhtu sees hoida.

Raseduse ajal tekkiv kõhu sirglihase diastaas on lapseootel naiste seas väga laialt levinud probleem, seda esineb 30-70%-l rasedatest naistest. Kõige suurem lahknemine kõhu sirglihase lihaskõhtude vahel esineb tavaliselt naba tasemel. Kõhu sirglihase diastaas võib jääda püsima ligi 60%-l sünnitanud naistest.

Üldjuhul nõustatakse sünnitanud naisi naasma kõikide oma igapäevatoimetuste juurde umbes 6 nädalat pärast sünnitust. Kui on aga tegemist kõhu sirglihase diastaasiga, mis võib sünnitusjärgselt püsida 12 nädalat, võib see seada piiranguid teatud tüüpi tegevustele, millest naised peaksid hoiduma. Soovitatakse vältida tegevusi, mille sooritamiseks on vaja ekstreemselt pingutada kõhulihaseid, näiteks raskete esemete tõstmine. Sünnitusejärgselt ei soovitata tõsta oma lapsest suuremaid raskusi.

Erilist tähelepanu peab pöörama ka sellele, kuidas voodist üles tõusta. Selle asemel, et igapäevaselt kõhulihaste abil istesse tõusta, tuleks voodist tõusmiseks kõigepealt seliliasendis kõverdada põlved, pöörata end külili, seejärel lükata end käte abil istuma, viies jalad samal ajal üle voodi ääre. Samamoodi toimetada ka tagasi pikali minnes.

Kõige lihtsam harjutus, millega võib ise alustada on kõhuhingamine:

  • Lama selili, põlved kõverdatud 90 kraadi, tallad on maas.
  • Hinga sisse nii, et kõht liigub üles ja hinga välja nii et kõht liigub alla. Jälgi, et rindkere on paigal. Ära punnita kõhtu üles.
  • Välja hingates tõmba ka ise kõhtu sisse ja üles rindkere suunas nagu tõmbaksid kahte kõhu sirglihase lahknenud lihaskimpu tagasi üksteisele lähemale.
  • Sama harjutust võib proovida teha ka külililamangus, põlved kõverdatult.

Pikemalt kirjutas Triin Jeršov diastaasist oktoobrikuu ajakirjas Pere ja Kodu.

diastaas

Tule perekooli võimlema!

Suurepärane võimalus füsioterapeutiga kohtumiseks on meie perekool! Nimelt teeb Triin Jeršov perekoolis loenguid “Sünnitusjärgne võimlemine-vestlusring”.

Selles vestlusringis vesteldakse erinevatel teemadel, mis võivad sünnitusjärgselt probleeme valmistada. Lisaks tehakse harjutusi kõhu sisemise korseti taastamiseks, selja süvalihaste aktiviseerimiseks ja vaagnapõhjalihaste tugevdamiseks. Kogenud füsioterapeudi pilgu all õpitakse ka õigeid ergonoomilisi võtteid ja asendeid enda ja lapse eest hoolitsemisel.

Loe loengute kohta lähemalt siit.

Perekooli loengusse on vajalik eelnev registreerumine.

Info ja registreerimine füsioterapeudi vastuvõtule: telefonil 666 1900

woman-3053489_640

Go to top