Mall Varvas: usaldan oma kolleege jäägitult ja ilmselt nemad mind ka

„See tunnustus on minu jaoks isegi olulisem, kui ma esialgu ette kujutasin,” tunnistas Ida-Tallinna Keskhaigla 2018. aasta lõpus ITK Aasta Arsti tiitliga pärjatud dr Mall Varvas. Ta lisas, et kolleegide märkamine, väärtustamine ja tunnustamine on meie kõigi jaoks väga oluline.

dr Mall Varvas

Aasta Arst 2018 dr Mall Varvas. Foto: Raigo Pajula

„Ühte tööd piisavalt kaua tehes tekib teatud rutiin. Tunda rõõmu tehtud tööst on minul tänasel päeval kindlasti palju keerulisem, kui oli siis, kui olin töötanud 5, 10, 15 aastat… Antud tunnustus andis tegelikult küll taas selle rõõmu tehtud tööst,” mõtiskles dr Mall Varvas päev pärast tunnustuse saamist.

Dr Varvas töötab Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinikus alates 1990. aastast, neist viimased 24 aastat juhib ta günekoloogia osakonda. Nende aastate jooksul on see arenenud üheks arvestatavamaks ja suuremaks günekoloogilise kirurgia keskuseks Eestis. Dr Varvase entusiasmil ja juhtimisel on günekoloogilistel operatsioonidel kasutusele võetud ja pidevalt edasi arendatud mini-invasiivset kirurgiat.

Siia haiglasse jõudis dr Varvas läbi tolleaegse suunamissüsteemi ja selle üle on tal ainult hea meel. „See haigla on olnud nii meeldiv – siin on olnud väga sümpaatsed kolleegid ja inspireerivad ülemused, kes on lasknud haiglal areneda ja meie kõigi arengut siin igati toetanud. Siin on meeldiv töötada,” tõdes dr Varvas.

20181213-_DSC9377

Foto: Raigo Pajula

Pidevate arengute tuules

Dr Varvas meenutas, et kui tema 90ndatel tööle tuli, oli Eesti Vabariigi ja Nõukogude liidu jaoks murranguline aeg. „Täpselt sama murrang toimus ka meditsiinis. Paljusid tol ajal õpitud ravimeetodeid sain ma praktiseerida väga lühikest aega, sest need asendusid kiiresti tõenduspõhiste meetoditega. Kuidas me ravisime haigeid, kuidas juhtisime sünnitust, mis ravimeid kasutasime – see kõik on drastiliselt muutunud,” rääkis dr Varvas.

Lisaks meenutas ta kuidas 90. aastate keskel oli haiglas valik, kas kitsastes majandustingimustes osta üks ultraheliaparaat naistekliinikule või üks laporoskoop kirurgiakliinikule. „Naistekliinik tegi tol ajal otsuse, et laporoskoop on vajalikum, sest ka meie saime siis kirurgias sellega tegelema hakata. 1−2 korda nädalas, kui kirurgidel olid lõikused läbi, saime meie seal oma patsiente lõigata. See oli uskumatu areng.”

Kogu günekoloogia ja sünnitusabi eriala arengut ilmestab kõige paremini aga perinataalsuremuse vähenemine. „Kui ma tulin tööle, siis igast tuhandest lapsest suri 25, praegu on see arv aga viie ringis. See on lihtsalt kogu selle meie töö ja arengu tulemus. Ma olen väga õnnelik, et olen kõik selle üle elanud ja seda näinud – see on olnud nii põnev,” tõdes dr Varvas.

Tipptasemel naistekliinikul on aga ruumi arenguteks lõputult. „Meie tipp on lai ja sellest tipust on alati võimalik edasi minna. Loomulikult on asju, mida saab paremini teha, mida saab rohkematele kolleegidele õpetada, siin on alati kuhugi edasi minna. Meie eriala areneb pidevalt. Nii kaua, kui ma veel töötan, saan ma siin palju-palju õppida,” usub dr Varvas.

20181213-_DSC9405

Foto: Raigo Pajula

Kollegiaalsus viib sihile

Kolleegidel jätkub dr Varvase kohta vaid kiidusõnu:

„Residendid hindavad dr Varvast kui juhendajat, kes suudab ka esialgu keerulisena näivad ülesanded lihtsalt selgeks teha. Tal jätkub külma närvi, kannatlikkust ja emalikku hoolt algajate kolleegide õpetamisel. Residentide sõnul on ta eeskuju, kelle tasemele nii professionaali kui inimesena tahaks kunagi jõuda.

Suhtlemisel kolleegidega ja ka patsientidega on Mall elegantne ja tähelepanelik. Teda iseloomustab ka hästi arenenud huumorimeel, milleta tunduksid pikad operatsioonipäevad veel pikemad. Osakonda juhtides on dr Varvas suutnud luua sellise õhkkonna, et töötajatel on rõõm hommikul tööle tulla ja kahju ära minna.

Dr Mall Varvas on professionaalne, patsientide poolt kõrgelt hinnatud, soe ja armas inimene ning naistekliiniku arvates väärikas aasta arst.”

Mida aga dr Mall Varvas ise enda trumbiks peab?

„Ma olen meeskonnamängija ja ma arvan, et oleme siin oma günekoloogia osakonnas loonud ühe väga tugeva meeskonna. Me võime üksteist usaldada, me võime igal hetkel üksteist appi kutsuda. Mina usaldan oma kolleege jäägitult ja ilmselt nemad mind ka,” sõnas dr Varvas.

20181213-_DSC9548

Foto: Raigo Pajula

Go to top