Milline on lapse areng kuni esimese ämmaemandavisiidini?

Raseduse esimestel nädalatel teeb loode läbi tohutu arengu. Selleks ajaks, kui sina oled jõudnud 7.-8. rasedusnädalal esimesele ämmaemanda vastuvõtule, on loode umbes 9–11 mm pikk ning väga paljud organid on tal juba moodustunud.

ITK Naistekliiniku emadusnõuandla ämmaemandusjuhi Silja Staalfeldt-Rahumägi sõnul on vajalik seetõttu raseduse alguses ja soovitavalt juba ennetavalt oluline toituda tervislikult ja võtta lisaks foolhapet, et lapse areng ja kasvamine oleks võimalikult hea.

Milline on loote areng 1.–4. nädalal?

Munasarjades küpsenud munarakk vabaneb ovulatsiooni käigus munajuhasse ja viljastumise tagajärjel tekib sügoot – tulevase lapse esimene rakk, milles on ema ja isa geneetiline info. Viljastatud munarakk kinnitub emaka kohevasse limaskesta ja sellega lõpeb viljastumine. Edasi jaguneb viljastatud munarakk rakkude kogumiks – embrüoks. Embrüo välimised rakud kinnituvad sügavamale emaka limaskesta, et seal ühineda ema veresoontega. Sisemised rakud jagunevad kolmeks rakukihiks, millest hiljem arenevad loote kehaosad. Sisemisest lootelehest arenevad kopsud, maks, seedeelundid ja kõhunääre. Keskmisest lootelehest arenevad luustik, lihased, neerud, veresooned ja süda. Välimisest lootelehest arenevad nahk, juuksed, silmad, hambaemail ja närvisüsteem.

Milline on loote areng 5.–9. nädal?

Arenevad selgroog, seljaaju ja veresooned. Tekivad maksa ja kõhunäärme algmed.

Organid arenevad edasi. Aju ja seljaaju ühendav neuraaltoru sulgub. Tulevase näo külgedel on silmade algmed. Tekivad seedetrakti algmed koos kõhu- ja rinnaõõne ning lülisambaga. Olemas on käte ja jalgade algmed. Hakkab arenema platsenta. Süda lööb, vereringe on iseseisev. Arenemas on söögi- ja hingetoru. Laps hakkab liigutama. Kätele ja jalgadele moodustuvad sõrmed ja varbad. Kaela külgedele tekivad kõrvalestad, näol on eristatavad kujunema hakkav suu, ninakuju. Silmad asuvad veel üksteisest kaugel, aga silmalaud on eristatavad. Seni moodustasid lapse luustiku kõhrluud, nüüd hakkavad neid asendama luurakud. Kui oodatav laps on poiss, kujunevad sel ajal munandid. Lapse pikkus on 8. nädalal umbes 9–11 mm.

Broneeri aeg ämmaemanda juurde

9. nädal on viimane aeg tulla ämmaemanda vastuvõtule ja võtta end rasedusega arvele. ITK Naistekliinikus on võimalik rasedusega arvele võtta helistades telefonile 6661900 või veebis www.digilugu.ee või iPatsient.itk.ee.

Kasulik teada: Raseduse suurust arvutatakse alati viimase menstruatsiooni esimesest päevast alates.  Laadi alla eestikeelne äpp Rasedus ja märgi oma raseduse algus kalendrisse. Äpist leiad ka muud kasulikku infot raseduse planeerimise, seadusandluse jne kohta – kuni beebitarvete nimekirjani välja.

Tekst: Krista Must

Foto: MART PRODUCTION / Pexels

Go to top