Naistekliinik avas uue teenuse – raseduse planeerimine

Viimaste aastate trend liigub selles suunas, et rasedust planeeritakse palju hoolikamalt kui varem. Naistekliiniku uus teenus kannabki nime „Raseduse planeerimine“ ja seda teostavad meie emadusnõuandla ämmaemandad.

„Ootame nõustamisele naisi, kes soovivad rasestuda. Nad võivad tulla üksi või koos partneriga. Selle teenuse mõte on käsitleda naise erinevaid eluvaldkondi, kaasa arvatud võimalikke kroonilisi haigusi, mis võiksid rasedust mõjutada,“ tutvustab uut teenust ämmaemand Mariliis Priilinn. „Samuti võtame analüüsid, mida on tavaliselt vaja teha raseduse algusjärgus, räägime vitamiinidest, mida võiks rasedust planeeriv naine juba etteruttavalt võtta ja toimub ka üleüldine nõustamine tervislike eluviiside suhtes – kuidas toituda, millist trenni teha, millist mitte, millised igapäevased koduapteegi ravimid on rasedust planeerivale naisele lubatud ja millest oleks parem hoiduda“.

Naised on muutunud tunduvalt teadlikumaks, rasedus on planeeritud ja laps väga oodatud, lapsesaamise iga tõusnud. Teadlikkuse tõstmiseks kasutatakse tihti dr Googlet, mis meie ämmaemandate soovituste nimekirja ei kuulu, sest seal on ka väga palju väärarvamusi ja pigem liigset hirmutamist. „Visiidi jooksul jõuame ümber lükata ka teatud sorti müüte, näiteks, et kui minu emal oli rasestumisega probleeme, siis kindlasti on ka minul või et minu emal oli väga raske sünnitus, ilmset tuleb mul ka. Siin ongi oluline küsida ja teada saada, kas lähisugulased – ema, isa õde, vend on terved või on kellelgi mingi krooniline haigus ja kas rasedust planeeriv naine on selles valdkonnas läbi uuritud. Skriining, küsimused ja naisega rääkimine, võttes arvesse tema pärilikkust, on hästi olulised rasedaks jäämise seisukohast. Esimese läbivaatuse saab samuti nõustamise käigus ära teha ja analüüsid võtta. Näiteks kui naisel on pikemat aega tegemata emakakaela proovid, siis saame ka need ära teha,“ räägib Mariliis Priilinn.

Vastuvõtud toimuvad Naistekliinikus, Ravi tn 18, registreeruda saab registratuuri üldnumbrile helistades või läbi ipatsiendi portaali kaudu (https://ipatsient.itk.ee/login), kuhu sisse logides saab ise endale kas ämmaemanda nime või eriala järgi aega planeerida. „Testkonsultatsioonid on juba toimunud, keskmiselt võtab üks konsultatsioon aega kuni pool tundi. Kõige olulisemad teemad jõuab selle ajaga läbi võtta,“ selgitab ämmaemand ja lisab, et kui naine vajab suunamist eriarstile, siis selle ta ka saab, sest ITKs on väga paljud erialad esindatud. Näiteks esimese tüübi diabeetikud, kes ei ole mõnda aega endokrinoloogi vastuvõtul käinud, saab väga mugavalt edasi suunata eriarsti vastuvõtule.

Raseduse planeerimise teenus on tasuta, saatekirja vaja ei ole. „Me näeme, et vestlusest tuleb sageli välja varasemaid probleeme, millega ei ole jõutud tegeleda. Nii et tasub tulla.

Teeme vastuvõtte igal tööpäeval,“ julgustab ämmaemand.

Go to top