Osale emakakaelavähi sõeluuringul

20.-26. jaanuaril tähistatakse rahvusvahelist emakakaelavähi ennetamise nädalat, mille raames juhitakse naiste tähelepanu vähki tekitavale viirusele ning tõhusale ravile.

EKV_sõeluuring (Small)
Emakakaelavähki tekitav inimese papilloomiviirus (HPV) on väga levinud viirus, millega kuni 80% inimesi elu jooksul kokku puutub. Enamasti saab organism sellest ise jagu, kuid halvemal juhul areneb see naistel emakakaelavähiks. Haiguse märkamatu areng võib kesta 10-15 aastat ning tekitada vaevusi alles siis, kui organism selle vastu võidelda enam ei jaksa.

Kui naine nakatub HPV teatud tüüpidega, võivad emakakaela rakkude kasvus tekkida muutused, sealt edasi vähieelsed seisundid ja emakakaelavähk. Haigus on ennetatav, kui sellele jõutakse jälile varajases staadiumis. Selleks tasub alati osaleda Eesti Haigekassa riiklikes sõeluuringutes. Haigekassa kutsub iga viie aasta tagant emakakaelavähi sõeluuringule 30–55 aasta vanused naised. 2020. aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud naisi sünniaastatega 1965, 1970, 1975, 1980, 1985 ja 1990.

Emakakaela vähi sõeluuringu peamine eesmärk on avastada võimalikult varakult kõik rakumuutused ja vähieelsed seisundid ning neid õigeaegselt ravida, et vähki üldse ei tekiks. Teine eesmärk on avastada vähk varajases staadiumis ja õigeaegselt alustada raviga. Mida varem emakakaelavähk avastatakse, seda suurem on paranemise tõenäosus ning seda efektiivsem on ravi.

Sõeluuringul osalemiseks ei pea aga tingimata Haigekassalt kutse saamist ära ootama, uuringule võib registreeruda iseseisvalt juba täna.

PAP-testi tegemine on valutu ning tavapärase günekoloogilise läbivaatuse osa. Analüüsi andmine võtab aega maksimaalselt 15 minutit ja järjekorrad uuringule on väga lühikesed.

Sõeluuringule saad broneerida aja Ida-Tallinna Keskhaiglas Tõnismäe, Ravi ja Magdaleena üksuse registratuuris kohapeal või helistades telefonil 666 1900.

Go to top