Pank, kus intresside asemel loetakse kaloreid

Täna on Emapiimapanga 11-s sünnipäev ja selle päeva puhul toome välja põnevaid fakte emapiimapanga tööst ja meie doonoritest, kes heast südamest rinnapiima annetavad.

  • Iga aasta annetab Emapiimapangale rinnapiima 35 naist. Mõni ema tuleb  meile doonoriks juba mitmendat korda, annetades rinnapiima iga lapse sünni järgselt. Meil on üks kolmekordne doonor.
  • Üks naine annetab doonorina keskmiselt 5-7 liitrit rinnapiima. Näiteks 1-kilone laps sööb esimesel elupäeval kokku umbes 10-15 ml, aga 1 nädala vanuses juba 150 ml. Ja kui haiglas viibiva lapse emal ei ole piisavalt rinnapiima, siis pakume lapsele juurde doonorrinnapiima.
  • Doonoriks olemise aega me piirame vastavalt lapse vanusega. Üks doonor saab annetada seni, kui tema laps saab 6 kuu vanuseks. Doonoritega me eelnevalt ei lepi kokku, kas nad annetavad ühe kuu, kolm kuud või kuus kuud. See on iga pere enda otsus, kui pikalt selle 6 kuu jooksul soovib naine doonor olla.
  • Rinnapiimadoonoreid on meil olnud erinevast rahvusest. Lisaks eestlastele ja venelastele on oma rinnapiima annetanud ka inglanna, lätlanna ja hiinlanna.
  • Meil on olnud ka erinevate uskude esindajaid. Meelde on jäänud üks noor moslemi naine, kes pärast doonorluse tingimuste läbivaatamist esitas Emapiimapangale omakorda omad tingimused, mis lähtusid tema usupõhimõtetest. Kahjuks me ei saanud neile tingimustele läbi sõrmede vaadata ning doonorlus jäi alustamata.
  • Vahel on ka doonoreid, kelle kurvad lood puudutavad hinge  – naised, kes on kaotanud oma lapse ja soovivad annetada oma rinnapiima.
  • Emapiimapank on saanud ka igasuguseid huvitavaid pakkumisi. Saime kirja ühelt naiselt, kes soovis oma rinnapiima annetada ja kes elab Läti väikelinnast nimega RUIJENA (Ruhja). Tema soov oli head teha, kasvõi Eesti lastele, kuna Lätis veel doonorrinnapiima panka ei ole. Nädal hiljem peale seda saime Läti kolleegidelt kirja, kus nad palusid meie Emapiimapangalt nõu esimese panga loomiseks Riiga. See oli üllatav kokkusattumus. 

Täna Emapiimapank ei pakku ainult enneaegselt sündinud lastele elutähtsat „kõhutäit“, vaid oleme olemas ka emadele – naistele, kelle on suur soov teha head ja annetada oma rinnapiima.

Emapiimapanga juhi dr Annika Tiit-Vesingu sõnul on tulevikuks pangal suur soov pakkuda rinnapiima annetamise võimalust kõikidele naistele – kasvõi Ruijena-Karksi-Nuia piiri ääres elavatele emadele.

Palju õnne pangale, kus intresside asemel loetakse kaloreid!

Go to top