Tähistasime sünnitusmajas rahvusvahelist enneaegse sünni päeva 

Laupäeval, 17. novembril tähistatakse Keskhaigla Sünnitusmajas rahvusvahelist enneaegse sünni päeva, mille seekordseks eesmärgiks on tõsta esile perekonna ja haigla koostöö olulisust enneaegse sünni juures.

ITK Sünnitusmaja 2018

„Töötame koos peredega, et hoolitseda väikeste ja haigete vastsündinute eest“ – nii kõlab selleaastane enneaegse sünni päeva rahvusvaheline juhtmõte.

Eestis sünnib aastas ligikaudu 800 enneaegset last, kes veedavad oma esimesed elupäevad/nädalad/kuud haiglas.

„Kõik siia ilma sündinud lapsed peavad saama võimaluse olla koos oma vanematega. Ka siis, kui laps vajab intensiivravi,“ ütles Ida-Tallinna Keskhaigla enneaegsete osakonna õendusjuht Angeelika Wahab.

Seega väärtustatakse haiglas perekeskset intensiivravi. See tähendab, et enneaegselt sündinud lapse pereliikmed on lapse sünnist saati aktiivselt raviprotsessi kaasatud.

„Lapse silitamine, temaga rääkimine, tema toitmine, nahk-naha kontakt – kõike seda saavad lapsevanemad teha ja kõik sellised toimingud aitavad kaasa  vastsündinu kosumisele ja paranemisele, aga ka paremale ravitulemusele,“ selgitas Wahab. „Meie osakonna eesmärgiks on anda igale perele võimalus osaleda perekeskses intensiivravis. Lapsega lähedases kontaktis viibimine annab mõlemapoolse rahulolu ja turvatunde.“

„Võime Eestis olla uhked, et meil on väga heal tasemel sünnitusabi ja sünnitusjärgne abi, meie imikute sünnijärgne suremus on üks väiksemaid Euroopas. See tähendab, et meie rasedatejälgimise eest vastutavad naistearstid, ämmaemandad ja ka perearstid, aga ka sünnitusabis tegutsevad naistearstid, ämmaemandad, õed, lastearstid teevad head tööd – me hoolitseme oma tulevaste emade ja laste eest hästi. Eriti suurt hoolt nõuavad seejuures need lapsed, kes sünnivad enneaegsena,“ märkis tervise- ja tööminister Riina Sikkut. „Enneaegse lapse sünd on emotsionaalselt raske nii emale kui ka perele, kuna see juhtub enamasti ootamatult. Sellisel hetkel vajab ema ennekõike tuge nii oma lähedastelt, haiglapersonalilt kui sarnase kogemusega teistelt lapsevanematelt. On tänuväärne, et meil on olemas sellisteks keerulisteks olukordadeks kogemusnõustajad, kes saavad julgustada ema olema koos oma lapsega, toetada ema ja lapse vahelise sideme tekkimist ning õpetada ja aidata ema igapäevaste toimetustega toimetulekul.“

Enneaegse sünni päeva tähistamine sünnitusmajas

Üheks päevale omaseks traditsiooniks on sünnitusmajas kujunenud trepikontsert, mille raames esines sel aastal Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi segaansambel „Tabureti”.

Kontserdile järgnes tänuüritus, kuhu lisaks meditsiinitöötajatele, koostööpartneritele ja rinnapiimadoonoritele olid oodatud ka ITKs sündinud enneaegsed lapsed koos peredega. Tänuüritusel osales ka mitmeid häid kaasamõtlejaid, nende hulgas heategija Liisi Vesselov, kes andis haiglale üle 100 tikutopsi suuruses meriinovillast paput, mis mõeldud kõige pisematele.

Traditsiooniliselt muutis selgi aastal ITK koostöös valgusdisaini firmaga RGB Baltic ja turvafirmaga G4S Eesti enneaegse sünni päeva auks oma sünnitusmaja sirelilillaks. Sirelililla on enneaegselt sündinute tunnusvärv, mis tähistab uue elu algust ja sümboliseerib optimismi. Lilla valguse süütamine enneaegse sünni päeval on ilus žest, millega oma toetusest märku anda.

Enneaegseid lapsi toetab ka tänavune Colonna Heategevusfondi kampaania “Aita päästa elu”. Heade annetajate abil soovitakse sel aastal soetada meie sünnitusmajale sügavalt enneaegsete laste stabiliseerimislaud.

Facebook_cover_ET

Go to top