Sõeluuringud raseduse ajal

Raseduse ajal tehakse kõigile naistele vähemalt kaks ultraheliuuringut:

 • I trimestri ultraheli uuring koos kromosoomhaiguste riski hindamisega raseduse 11.–13.+6 nädalal
 • loote anatoomia uuring raseduse 20.–21. nädalal

Need uuringud on tasuta. Meditsiinilise näidustuse korral tehakse vajadusel veel ultraheliuuringuid.

I trimestri kromosoomhaiguste sõeluuringud

OSCAR-test – ultraheliuuring + vereseerumi uuring

Raseduse 11. nädalal tuleb anda vereproov. Ema verest määrame kahe markeri sisalduse (fb-hCG+papp-a). Saadud andmed sisestame spetsiaalsesse arvutiprogrammi ViewPoint, kuhu lisame veel etnilise päritolu, mitmes on Teie oodatav sünnitus, raseduse suuruse, kaalu, pikkuse, vanuse ja kaasuvad haigused.

Raseduse 11.–13.+6 nädalal tehakse ultraheliuuring. Selle uuringu käigus mõõdetakse loote kuklapiirkonna läbikumavust ehk nn kuklavolti ja südamelöögisagedust. Lisaks vaadatakse vajadusel ninaluu olemasolu, verevoolu kolmikhõlmalisel südameklapil ja venoosjuhas. Loote kuklavoldi suurenemine viitab kromosoomhaiguse suuremale tõenäosusele ja sel juhul on vajalikud lisauuringud.

Uuringutulemused

 • Kui OSCAR-test näitab väikest riski (1:1001), siis lisauuringuid kromosoomhaiguste avastamiseks ei ole vaja teha.
 • Kui uuringutulemus näitab vahepealset riski (risk on 1:11–1:1000 Downi sündroomi osas või 1:110–1:100 Edwardsi ja Patau sündroomi osas), siis pakume Teile lisauuringuna NIPT-testi (loote rakuvaba DNA-uuring ema verest), mis on Teile tasuta.
 • Selleks võetakse Teilt veeniverd, mis saadetakse laborisse uuringuks. Tulemusest teavitatakse Teid 10 tööpäeva jooksul.
 • Juhul kui NIPT-testi tulemus näitab väikest riski, siis edasisi uuringuid teha ei ole vaja.
 • Kui NIPT-testist selgub suur risk, siis pakume Teile diagnoosi täpsustamiseks koorionibiopsiat või looteveeuuringut.
 • Kui OSCAR-test näitab suurt riski (risk on 1:10 või suurem või kui kuklavoldi mõõt on 3,5 mm või enam), siis pakume Teile kohe koorionbiopsiat või looteveeuuringut.

Vahepealne ja suur risk ei tähenda, et Teie tulevasel lapsel esineb kromosoomhaigus. Valepositiivsete tulemuste määr on 3,5%. Valenegatiivseid tulemusi esineb väga harva.

ITK naistekliinikus rasedusega arvel olevale patsiendile väljastab ämmaemand digitaalse saatekirja, mille alusel saab anda vereanalüüsi Ida-Tallinna Keskhaigla polikliinikus Ravi 18 C-korpuse II korrusel kabinetis RC0247.

 1. Palume pöörduda 15 minutit enne ultraheliuuringu algust 0-korrusel emadusnõuandlas asuvasse kabinetti RB0024 (mõõdetakse vererõhku ja sisestatakse arvutiprogrammi andmed Teie raseduse kohta).
 2. Ultrahelikabinetid asuvad sünnitusmajas Ravi 18 B-korpuse 0- ja I korrusel. Täpsem informatsioon naistekliiniku registratuurist või ämmaemandalt.

Kui Te ei ole rasedusega arvel ITK-s, aga soovite OSCAR-uuringule tulla, siis uuringuaja saamiseks kirjutage oscar@itk.ee. Meie ämmaemandad vastavad Teie kirjale 72 tunni jooksul ja pakuvad Teile uuringuaja.

II trimestri sõeluuringud

Loote anatoomia uuring

Uuringul kasutame 3D- ja 4D-ultrahelitehnikat. Uurime, kas lapse siseelundites või kehaosades esineb nähtavaid kõrvalekaldeid, kas lootevett on piisavalt ja kus asub platsenta. Lapse mõõtude järgi määrame raseduse kestuse ja sünnituse tähtaja täpsusega 1,5–2 nädalat. Uuring kestab 20 minutit. Lapse soo nägemine sõltub lapse asendist.

 • Ultrahelikabinetid asuvad sünnitusmajas Ravi 18 B-korpuse 0- ja I korrusel. Täpsem informatsioon naistekliiniku registratuurist või ämmaemandalt.

Hiljem arvele tulnud patsiendil on võimalik loote kromosoomhaiguste riski hindamiseks teha vaid tasulist NIPT-testi.

Tasulised kromosoomhaiguste riski analüüsid

Panorama mitteinvasiivne sünnieelne test ja mikrodeletsioonide paneel

PanoramaTM mitteinvasiivse sünnieelse testi ja mikrodeletsioonide paneeli abil selgitatakse välja kõrge kromosoomhaiguste riskiga rasedused. Lisaks on patsiendil võimalus soovi korral teada saada ka loote sugu. Panorama testi tehakse ema vereproovist. Panorama testi on võimalik teha alates 9. rasedusnädalast. Kaksikraseduse korral ei saa määrata mikrodeletsioone, v.a ühemunarakukaksikute korral, kus on võimalik määrata 22q11.2 mikrodeletsiooni riski. Panorama testi ei tehta doonormunarakkudega kaksikraseduse korral.

 • Panorama test (kromosoomid 13, 18, 21, X, Y) – 355 eurot
 • Panorama test koos 22q11.2 deletsiooni määramisega – 430 eurot
 • Panorama test koos mikrodeletsioonide paneeliga – 510 eurot

Panorama testi patsiendi infomaterjal

NIPTIFY sõeluuring

NIPTIFY on kromosoomhaiguste sõeluuring, mis teeb kindlaks Downi, Edwardsi, Patau ja Turneri sündroomi esinemise riski ja loote soo.

Lisaks võib NIPTIFY tuvastada ka teisi kromosomaalseid kõrvalekaldeid ehk juhuleide, mis võivad mõjutada loote tervist ja raseduse kulgu.

NIPTIFY-sõeluuringu hind on 300 eurot. Rohkem infot NIPTIFY.ee

Kui soovite OSCAR-uuringule tulla, siis uuringuaja saamiseks kirjutage oscar@itk.ee.

Go to top