Sõeluuringud raseduse ajal

Raseduse ajal tehakse kõigile naistele vähemalt kaks ultraheliuuringut:

  • kuklavoldi mõõtmine raseduse 11.–13. nädalal
  • loote anatoomia uuring raseduse 20.–21.nädalal
  • Need uuringud on sulle tasuta. Meditsiinilise näidustuse korral tehakse sulle vajadusel veelultraheliuuringuid.

I trimestri sõeluuringud

OSCAR-test – ultraheliuuring + vereseerumi uuring

Raseduse 11.–13. + 6 nädalal tehakse sulle ultraheliuuring. Selle uuringu käigus mõõdetakse loote kuklapiirkonda, nn kuklavolti, lisaks vaadatakse ninaluu olemasolu, südamelöögisagedust, verevoolu trikuspidaalklapil ja ductus venosuses.Loote kuklavoldi suurenemisel on oluliselt tõusnud loote kromosoomihaiguse tõenäosus – sel juhul on vajalikud lisauuringud. Normaalne mõõtmise tulemus < 3,0 mm.

Raseduse 10. nädalal tuleb sul anda vereproov. Verest määrame kahe markeri sisaldust (fb-hCG+papp-a). Saadud andmed sisestame spetsiaalsesse arvutiprogrammi ViewPoint, kuhu lisame veel etnilise päritolu, mitmes on sinu oodatav sünnitus, raseduse suuruse, kaalu, pikkuse, vanuse ning teised ohutegurid ja kaasuvad haigused.

  • Palume pöörduda 15 minutit enne uuringu algust 0 korrusel emadusnõuandlas asuvasse kabinetti RB0008
  • Ultrahelikabinetid asuvad sünnitusmajas Ravi 18 B-korpuses. Täpsem informatsioon naistekliiniku registratuurist või ämmaemandalt
  • Vereanalüüsi saad anda Ida-Tallinna Keskhaigla polikliinikus, Ravi 18 C-korpuse II korrusel kabinetis RC0247

Madalat riski näitav testi tulemus tähendab, et tõenäosus sünnitada haiget last pole tavalisest suurem ja täiendavaid uuringuid pole vaja. Kõrgenenud riski näitav testi tulemus tähendab, et võimalus haige lapse sünniks on tavalisest suurem, kuid ei pruugi seda veel tähendada. Pakume naisele täiendavaid uuringuid – koorionbiopsia ja looteveeuuring.

II trimestri sõeluuringud

Loote anatoomia uuring

Uuringul kasutame 3D-, 4D-ultrahelitehnikat. Vaatleme, kas lapse siseelundites või kehaosades esineb nähtavaid kõrvalekaldeid, kas lootevett on piisavalt, kus asub platsenta. Lapse mõõtude järgi määrame raseduse kestuse ja sünnituse tähtaja täpsusega 1,5–2 nädalat. Uuring kestab 20 minutit. Lapse soo nägemine sõltub lapse asendist.

  • Ultrahelikabinetid asuvad sünnitusmajas, Ravi 18 B-korpuse 0 ja I korrusel. Täpsem informatsioon naistekliiniku registratuurist või ämmaemandalt.

Tasulised uuringud

Panorama mitteinvasiivne sünnieelne test ja mikrodeletsioonide paneel

PanoramaTM mitteinvasiivse sünnieelse testi ja mikrodeletsioonide paneeli eesmärk on kontrollida loodet kromosomaalsete anomaaliate osas, et selgitada välja kõrge riskiga rasedused. Lisaks on patsiendil võimalus soovi korral teada saada ka loote sugu. Panorama testi teostatakse ema vereproovist. Panorama testi on võimalik teha alates 9. rasedusnädalast.  Kaksikraseduse korral on võimalik teha ainult  Panorama test (kromosoomid 13, 18, 21, X, Y)  testi.

  • Panorama test( kromosoomid 13, 18, 21, X, Y) – 355 eurot
  • Panorama test koos 22q11.2 deletsiooni määramisega – 430 eurot
  • Panorama test koos mikrodeletsioonide paneeliga – 510 eurot

NIPTIFY sõeluuring

NIPTIFY on kõige täpsem loote kromosoomhaiguste sõeluuring, mis määrab Downi, Edwardsi, Patau ja Turneri sündroomi esinemise riski ja lisaks ka loote soo. Haigekassa kompenseerib NIPTIFY testi rasedatele, kellel on OSCAR testiga leitud kõrgenenud loote kromosoomhaiguse risk.

Tänu sellele ei pea 90% kõrge OSCAR riskiga patsientidest läbima invasiivset lootevee uuringut. NIPTIFY on ohutu ja kiire, sest analüüsiks võetakse emalt vereproov ja testi tulemused saabuvad arstile 4-8 tööpäeva jooksul.

Olenemata OSCAR testi ajastusest ja tulemusest, on NIPTIFY test kättesaadav kõigile lapseootel peredele juba alates 10. rasedusnädalast. Test tuvastab loote võimaliku kromosoomhaiguse peaaegu 100% täpsusega ja määrab loote loo eksimatult.

Lisaks võib NIPTIFY tuvastada ka teisi kromosomaalseid kõrvalekaldeid ehk juhuleide, mis võivad mõjutada loote tervist ja raseduse kulgu. NIPTIFY on välja töötatud Eesti teadlaste ja arstide koostöös, analüüsid tehakse Tartus ning Teie geeniandmeid ei saadeta riigist välja.

Rohkem infot NIPTIFY.ee

NIPTIFY sõeluuringu hind 300 eurot.

Lisainfo e-kirjaga oscar@itk.ee või telefonil 5301 9421.

Go to top