Esimese trimestri uuring ehk Oscar test Keskhaigla Sünnitusmajas

Sa oled jäänud lapseootele ja selleks, et jälgida kas sinu beebiga on kõik hästi, tehakse sulle raseduse alguses erinevaid analüüse ja uuringuid. Oluline, et tuleksid esimesele visiidile ämmaemanda juurde enne 12 rasedusnädalat, kuna raseduse esimeses trimestris pakume kõigile rasedatele I trimestri sõeluuringut ehk OSCAR testi. Esimesel visiidil väljastab ämmaemand sulle vastavad saatekirjad ning raseduse 10 nädalal tehtavast vereanalüüsist määratakse kahe markeri sisaldus.  Neid tulemusi kasutatakse hilisemal riskide kalkuleerimisel. Oluline on, et sa kaaluksid ennast vereanalüüsi andmise päeval. Seda kaalu küsitakse sinult ultraheliuuringul.

ULTRAHELIUURING

Ämmaemand suunab Su ultrahelisse 11-14 rasedusnädalal.  Palume Sul pöörduda 15 minutit enne uuringu algust esimesel korrusel, emadusnõuandlas asuvasse kabinetti RB008, kus küsitakse sinult mõningad lisaandmed-pikkus, kehakaal vereanalüüsi andmise päeval ja täna, andmed varasemate raseduste ja sünnituste kohta. Samuti allkirjastatakse Sinuga uuringuga nõusoleku dokument. Seejärel suunab ämmaemand su ultrahelikabinetti. Ultrahelikabinetid asuvad Ravi tn 18 naistekliinikus.

Ultraheliuuring tehakse kõhu pealt. Selle uuringu käigus mõõdetakse loote erinevaid markereid-kuklapiirkonda ehk kuklavolti, lisaks vaadatakse ninaluu olemasolu, südamelöögisagedust, verevoolu trikuspidaalklapil ja ductus venosuses. Kombineerides vastava arvutiprogrammiga vereanalüüsil ja  ultrahelis saadud tulemusi ning arvestades raseda anamneesi, on võimalik selle uuringuga avastada rohkem kui 90 % Downi, Edwardsi  ja Patau sündroomiga loodetest.  Uuringu vastuse saate kohe peale uuringut. Uuringu vastus näitab riski suurust- kas risk on kõrgenenud või risk on madal. Madal risk tähendab, et, tõenäosus sünnitada haiget last pole tavalisest suurem ja lisauuringuid ei ole vaja teha . Samas üksikutel juhtudel võib normaalse tulemuse korral  siiski sündida haige laps. Juhul, kui tulemuseks on kõrgenenud risk on  tõenäosus sünnitada kromosoomihaigusega  laps keskmisest suurem, kuid kõrgenenud risk  ei tähenda ilmtingimata haige lapse sündi vaid nõuab lisauuringuid, mida teile pakutakse- koorionbiopsiat või amniotsenteesi. Enamikul kõrgenenud riskiga testi tulemuse saanud rasedatel on kromosomaalselt terve laps.

Go to top