Täna tähistame rahvusvahelist enneaegse sünni päev

Täna tähistatakse rohkem kui 60 riigis üle maailma rahvusvahelist enneaegse sünni päeva. Selle päeva tähistamisega juhitakse tähelepanu enneaegselt sündinud lastele ja nende peredele. Selle aasta sõnumiks on „Üheskoos liiga vara sündinud laste tuleviku heaks“.

Oma muusikalise tervituse enneaegsete laste peredele, lähedastele ja haigla töötajatele saadab Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkester.

Ida-Tallinna Keskhaigla sünnitusmaja näeb aastas ilmavalgust üle 4000 lapse, kellest üle 300 on sündinud enneaegselt. ITK neonatoloogia osakonna juhataja dr Pille Andressoni sõnul on sünnitusmaja ülesanne tagada igale lapsele võrdsed võimalused juba elu esimesest hetkest, ka siis kui laps sünnib siia ilma liiga vara – enneaegselt. „Väärtustame meie sünnitusmajas perekeskset intensiivravi, et kaasata peale enneaegse lapse sündi pereliikmed aktiivselt raviprotsessi. Tänapäevased meditsiinilised võimalused ja parimad praktikad aitavad luua nendele lastele tugeva aluse täisväärtuslikuks elu.“

Enneaegsete laste perede kogemusnõustaja ja 29 rasedusnädalal sündinud kolmikute ema Kadri Sooberg-Aettik leiab, et aastatega on väga palju tehtud ära enneaegsetel laste perede jaoks. „Kõik oli teisti, kui üheksa aastat tagasi meie perre sündisid kolmikud, kes kokku kaalusid kõigest 3770 g  – sama palju, kui üks õigeaegselt sündinud laps. Intensiivravi on muutunud perekesksemaks. Tänu pikemale isapuhkusele on isadel rohkem võimalust olla pika haiglaravi ajal perele toeks. On näha, et aastatega on võetud meid kuulda.“

30. rasedusnädalal sündinud Priidiku ema Anni Laas sai Keskhaigla sünnitusmajas olla oma väikse vastsündinu kõrval 24h ööpäevas – olenemata poja enneaegsusest ja seisundi raskusest. “See oli parim nii elu eest võitlevale lapsele kui ka valutava südamega emale. Olles kogu protsessi sees võis näha ja tunda, kui väga kõik pingutavad ja hoolivad, et enneaegsed saaksid parima võimaliku ravi. See on tõeline meeskonnatöö! Olen kogetu eest üüratult tänulik, samas loodan, et ka muutuvas ja ebakindla tulevikuga maailmas suudetakse leida viise, kuidas ohutult oleks kaasatud rohkem ka ülejäänud pere.”  

„Üheskoos liiga vara sündinud laste tuleviku heaks“  sõnumiga kutsutakse riikide poliitikakujundajaid, haiglaid ja teiste organisatsioonide esindajaid tegema koostööd, et tagada igale lapsele täisväärtuslik elu ja võimalus kasvada oma perekonna keskel.

Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul on Eesti imikute sünnijärgne elulemus üks kõrgemaid Euroopas. „Eesti haiglate sünnitusabi ning sünnitusjärgsete tervishoiuteenuste kvaliteet on suurepärasel tasemel. Tänan südamest kõiki arste, ämmaemandaid, õdesid ja tervishoiutöötajaid, kes laste ning sünnitajate heaolu ja tervise eest igapäevaselt pingutavad,“ tunnustas minister Kiik. „Oluline on anda ka edaspidi endast kõik, et tagada kõige pisematele ilmakodanikele parim võimalik tervis, võrdsed võimalused ja kõrge elukvaliteet.“

Üheks tähelepanu juhtimise viisiks enneaegselt sündinud laste, nende vanemate ja lähedaste probleemide ja vajaduste teadvustamiseks on sirelililla värvuse kasutamine hoonetel. Üheks ööpäevaks muutub Keskhaigla Sünnitusmaja sirelilillat värvi, sest just see värv on enneaegsete tunnusvärviks. See värv tähistab õrnust ja erakordsust. Õrnad on need pisikesed lapsed, kes on otsustanud siia maailma tulla varem ja nende elujõud ning kangelaslikkus on erakordsed.

Suur tänu kõigile heategijatele, kes pidasid 17. novembril, rahvusvahelisel enneaegse sünni päeval, meeles enneaegsete laste peresid. Teie imearmsad ja südantsoojendavad kingitused ning heateod tegid 17. novembri eriliseks.

AITÄH TEILE:

 • vabatahtlikud kudumisklubist Club28petel, kelle käeläbi valmisid tibatillukesed mütsid, sokid ja beebitekid
 • fotograaf Sigrid fotostuudiost Fotopesa, kelle imearmsad beebifotod kaunistavad neonatoloogia osakonda
 • nobedate näppudega Külli Ojamäe, kes koob pisitillukesi sokikesi
 • Jaanika Kuklase, kelle maitsvad Metsaoru vegan küpsised rõõmustasid pereintensiivis viibivaid peresid
 • Suhkruingel, kes saadab iga-aastaselt 17. novembril meie enneaegsete laste emadele-isadele magusaid üllatusi haiglasse
 • RGB Baltic ja G4S, kelle koostööl meie sünnitusmaja värvub igal aastal sirel-lillaks
 • VHK keelpilliorkesteri noored ja Rasmus Puur, kes üllatasid meid imekauni muusikapalaga
 • Kädi Kiirendi, Kädi Kids Fashion imearmsate body’de eest
 • Liivia Soone, kes heegeldab värvikirevaid enneaegsete laste kaheksajalgu
 • Raigo Pajula, kes suudab imehästi oma fotode ja videotega anda edasi meie emotsioone
 • MTÜ Enneaegsed lapsed, kelle tugivõrgustik enneaegsete laste peredele on ülioluline
 • Kadri, Anni, Kristiina – emad, kes sel aastal oma mõtteid enneaegse lapse vanemana meiega jagasid
Go to top