Viljatuse korral otsi julgelt abi

Eestis puudutab lastetuse probleem hinnanguliselt iga viiendat pere. Seega võib olla ca 15000 – 20000 peret, kellel ei ole võimalik loomulikul teel last saada.

UUS_FB_bänner (Small)

Ida-Tallinna Keskhaiglas on peredele juba alates 1996. aastast pakutud abi lapse saamisel. Üle 10 aasta iseseisvalt tegutsenud ITK viljatusravikeskus on aidanud lapsesaamises tuhandeid peresid. Keskuse ravi tulemuslikkus on aasta-aastalt kasvanud. Ida-Tallinna Keskhaiglas viljatusravikeskuse juhataja dr Tiina Loogi sõnul on sündinud nende abiga ligi 3000 last.

Tavaliselt pöörduvad lapsesaamise murega arsti juurde need paarid, kellel puuduvad varasemad rasedused, kui ka paarid, kelle peres võib olla juba mõni järeltulija, kuid millegi pärast enam uuesti ei õnnestu rasestuda.

Kui paarid pöörduvad oma murega viljatusravikeskusesse, siis uuritakse välja, mis võib olla viljatuse põhjuseks. „Viljatuse põhjused võivad olla tingitud 30% juhtudest naisest ning 30% juhtudest mehest, samas jääb umbes 40% juhtudest põhjus, kas ebaselgeks või on mõlemapoolne,“ kommenteeris dr Loog ja lisas, et naiste viljastumisvõime väheneb eaga, aga vanuse mõju meeste viljakusele ei ole nii üheselt selge.

Viljatusravikeskuses pakutakse paaridele nõustamist, teostatakse vajalikud uuringud ning vajadusel rakendatakse ravi.

Kui on tegemist kerge mehepoolse viljatusega ja emakakaela faktorist tingitud viljatusega või naistega, kellel esinevad kergemad hormonaalsed häired, saab meditsiinilist abi emakasisese viljastamise teel. „Kui muud meetodid enam ei aita, saavad paarid lapsesoovi korral abi kehavälisest viljastamisest. Sellisel juhul kogutakse naiselt munarakud ning viljastamine toimub väljaspool naise organismi – laboritingimustes.  Peale viljastamist siirdatakse viljastunud munarakk (embrüo) emakasse,“ selgitas dr Loog.

Dr Tiina Loog paneb paaridele südamele, et kindlasti ei tohi lükata lapsesaamist liiga kaugesse tulevikku ning vajadusel tuleb küsida abi arstidelt. „Viljakus on maksimaalne 24. aasta vanuses ja hakkab alanema peale 35. eluaastat. Kui pole kindlat teadaolevat põhjust, mis võiks takistada laste saamist, ei maksa sattuda paanikasse, kui mõne kuu vältel pole õnnestunud rasestuda. Kui pikema aja jooksul ei õnnestu last saada, tuleb abisaamiseks minna arsti juurde.“

Kui soovid teada täpsemalt viljatusravi ja sellega seonduva kohta, tule 28. novembril tutvuma Ida-Tallinna Keskhaigla viljatusravikeskusega. Infopäev kestab kella 15-17.

Räägime viljakusprobleemidest ja aitame leida lahendusi. Koha peal saab nõu küsida meie viljatusravikeskuse arstidelt. Osalemiseks ei ole vaja registreerida! Tule lihtsalt endale sobival ajal kohale!

Ürituse lisainfo leiab kodulehelt.

Go to top